• Szkolny Dzień Języków Obcych

          • W dniu 29 maja (środa) w naszej szkole będziemy obchodzić Szkolny Dzień Języków Obcych. W tym dniu klasy 4-8 w dowolny sposób zaprezentują przydzielone im kraje: 

            4a Francja

            4b Hiszpania

            5a Włochy

            5b Grecja

            6a Niemcy

            6b Litwa

            7a Czechy

            7b Norwegia

            8a Irlandia

            prezentację można zrobić na przykład za pomocą ciekawych strojów, elementów stylizujących, krótkiego pokazu tradycyjnego tańca lub charakterystycznej piosenki, lub po prostu prezentując kilka słów/zdań w języku danego kraju. Dodatkowo każda klasa wykona plakat pod hasłem: Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

            Klasa która zaprezentuje się najlepiej otrzyma słodką nagrodę. 

            W klasach 1-3 nauczyciele wychowawcy przeprowadzą pogadankę na temat: Dlaczego warto uczyć się języków obcych? oraz rozdadzą uczniom kolorowanki związane z różnymi krajami. 

            Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego prosimy o pomoc w przeprowadzeniu tego dnia. 

            Zapraszamy do wspólnej zabawy.

            Nauczyciele języków obcych:

            Monika Konior

            Agnieszka Ścieszka

            Ewelina Zoń-Sikora

          • WSPANIAŁY KRAKÓW!

          • SZÓSTOKLASIŚCI NA TROPIE HISTORII

            We wtorek, 7 maja uczniowie klas szóstych wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa. Ta dawna stolica Polski zachwyciła wszystkich pięknem i bogactwem śladów przeszłości, o których bardzo ciekawie opowiadali wytrawni znawcy tematu, czyli nasi przewodnicy. Zwiedzaliśmy  Wawel od podziemi, krypt grobowych, Smoczej Jamy poprzez  królewskie komnaty aż po wieżę Dzwonu Zygmunta.  Poznaliśmy wiele szczegółów dworskiego życia i ciekawostek związanych z historią tej wspaniałej siedziby polskich królów. Potem podążaliśmy traktem królewski na Rynek, wsłuchując się w fascynujące  opowieści o mijanych zabytkowych kamienicach, kościołach czy też tablicach, upamiętniających słynne wydarzenia i postacie. Sporo czasu spędziliśmy w bazylice Mariackiej, gdzie podziwialiśmy, miedzy innymi,  zachwycający Ołtarz Wita Stwosza i słuchaliśmy opowieści o tym, w jakich okolicznościach powstawało to monumentalne dzieło oraz kim był jego twórca. Mieliśmy też okazję wysłuchać hejnału granego na żywo z wieży Mariackiej i odświeżyliśmy sobie legendy związane z Krakowem. To oczywiście nie wszystkie szczegóły naszej podróży  śladami przeszłości. Dawka historycznej wiedzy była ogromna i bardzo ciekawie podana.  Jednym słowem - Kraków jest wspaniały!

          • Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT

          • We wtorek, 23 kwietnia bieżącego roku odbył się XVIII Szkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Ortografii'2024. W zmaganiach z tą trudną dziedziną  języka polskiego wzięło udział 21 uczniów klas IV -VI, wyłonionych w eliminacjach klasowych. Uczestnicy konkursu pisali dyktando, którego treścią była baśniowa opowieść o tym, jak to sprytna  księżniczka Ortografia zdobyła tytuł Królowej Polskiej Pisowni. Mimo wielu ortograficznych ,,haczyków", uczestnicy konkursu całkiem dobrze poradzili sobie z tym trudnym wyzwaniem, dlatego nagrodzono aż dziesięciu z nich.

            Klasyfikacja, z podziałem na kategorie wiekowe, przedstawia się następująco:

             

            1.       Dorota Małysa 4 b – Mistrz Ortografii’2024 klas czwartych

            2.       Artur Szkotak 4 b – II miejsce

            3.       Aleksandra Jachowicz 4 b – III miejsce

             

            1.       Wojciech Palmąka  5 b – Mistrz Ortografii’2024 klas piątych

            2.       Nikola Hazuka 5 a – II miejsce

            3.       Mikołaj Łoboziak 5 b – III miejsce

             

            1.       Martyna Ciurla 6 b – Mistrz Ortografii’2024 klas szóstych

            2.       Zuzanna Kosior i Bartłomiej Górny 6 a - II miejsce

            3.       Lena Miszczyk 6 b – III miejsce

             

            W czwartek 25 kwietnia siedmioro uczniów z klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięło udział w konkursie o tytuł Mistrza Ortografii. Dyktando pt.: "Uczta na dworze króla Pieniążka” najeżone było słowami z wszelakimi trudnościami oraz ciekawą interpunkcją. Tekst – opowiadający o królestwie, w którym rządzi tytułowy Pieniążek Ósmy – nie tylko sprawdzał znajomość reguł, ale także metaforycznie przedstawiał dzisiejszy świat jako pełną konsumpcjonizmu ucztę, a ludzi – wiecznie ,,głodnych” i zabieganych poddanych. Sens więc nie tylko w opanowaniu polskiej ortografii, ale także naszych pragnień władzy i nieokiełznanej żądzy posiadania...

            UCZNIOWIE NAGRODZENI:


            I miejsce – Mikołaj Knapek – klasa 8a


            II miejsce – Oliwia Konior – klasa 8a


            III miejsce – Maja Knapek – klasa 7b

             

             Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy, zaś wszystkich uczniów (i nie tylko) zapraszamy do wspaniałej przygody z ortografią...

          • Powiatowy Konkurs Chemiczny dla uczniów szkół podstawowych

          • 24 kwietnia 2024 r. odbyła się w Zespole Szkół Technicznych i Leśnych w Żywcu kolejna edycja Powiatowego Konkursu Chemicznego dla szkół podstawowych. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Żywca, Radziechów, Świnnej, Rychwałdu i Twardorzeczki. Konkurs polegał na rozwiązaniu zadań testowych dotyczących chemii oraz wykonaniu praktycznych doświadczeń na pracowni laboratoryjnej.

            Cieszymy się z sukcesu naszego ucznia Kacpra Ciurli, który w tym konkursie zajął III miejsce.

            Gratulujemy!!!

          •  I miejsce w powiecie w Turnieju Gier i Zabaw oraz awans do półfinału wojewódzkiego.

          • To już kolejny raz, gdy najmłodsi uczniowie z klas II, III, IV Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika z Radziechów wzięli udział w Turnieju Gier i Zabaw – Memoriał Franciszka Witkowskiego. Przygotowany on był przez Śląski Szkolny Związek Sportowy. Są to zawody budzące wielkie emocje i zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Dają one uczniom możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i możliwości sportowych, uczą zasad uczciwej rywalizacji, a także sprzyjają nawiązywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami innych szkół. Uczestnicząc w turnieju uczniowie nabywają też nowe doświadczenia.

             Konkurencje, w których musieli zmierzyć się zawodnicy to min.: sadzenie ziemniaków, sztafeta z piłką lekarską, sztafeta zwinnościowa, sztafeta wahadłowa z pałeczką, przeskoki przez skakankę, toczenie piłki do koszykówki w tunelu, wyścig kangurów, rzuty do ruchomego celu.

            Pierwszym etapem gier i zabaw był etap powiatowy który odbył się w SP w Łodygowicach. W nim w dniu 09. 04. 2024r. zdobyliśmy tytuł mistrza powiatu wyprzedzając drużyny ze szkoły: Lipowa, Łodygowice, SP 5 Żywiec, Wieprz, Cięcina. Tym samym awansowaliśmy do zawodów rejonowych, które odbędą się wkrótce. 

            Po zaciętej walce nasi uczniowie wywalczyli pierwsze miejsce. Dzięki temu nasza szkoła awansowała do PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO.

          • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Konkurs plastyczny „Bądź świadomy! Nie każdy w sieci to Twój znajomy.”

          • Z dumą informujemy, że Wojciech Sosna z klasy 7a zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym "Bądź świadomy! Nie każdy w sieci to Twój znajomy" organizowany przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

            W ramach czwartej edycji konkursu plastycznego przyznano: 7 miejsc głównych oraz 10 wyróżnień.Podczas uroczy­stości w Westybulu wojewoda śląski Marek Wójcik złożył gratu­lacje i wręczył nagrody laureatom.

            – „Bezpie­czeństwo w sieci to bardzo ważna sprawa, dlatego, że często nasza niewiedza, nieświa­domość, albo zwyczajnie dobre serce mogą zostać wykorzy­stane przez przestępców” – powie­dział wojewoda Marek Wójcik. – „Problem bezpie­czeństwa w sieci nie dotyczy tylko dzieci; dotyczy wszystkich nas, dlatego wszyscy powin­niśmy uważać na to, co robimy w Inter­necie” – dodał.

            – „Dzięki czwartej edycji konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Śląskiego dla uczniów szkół podsta­wowych i ponad­pod­sta­wowych kolejni uczniowie zapoznali się z zagro­że­niami związanymi z handlem ludźmi, czyli współ­czesną formą niewol­nictwa godzącą w podstawowe prawa człowieka: wolność i godność” – podkre­śliła śląska kurator oświaty Aleksandra Dyla.

            Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainte­re­so­waniem wśród uczniów szkół podsta­wowych klas V‑VIII oraz szkół ponad­pod­sta­wowych z terenu województwa śląskiego.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            Maria Wołek

          • Warsztaty w ramach projektu edukacyjnego "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki"

          • 5 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach projektu edukacyjnego "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Celem tego ogólnopolskiego projektu jest poznanie przez zabawę podstawowych informacji związanych z tradycją i kulturą żydowską. W warsztatach, które trwały cztery godziny, wzięła udział  klasa IV b.

            Uczniowie i uczennice, pod okiem edukatorki Muzeum POLIN, uczestniczyli w fabularyzowanej grze narracyjnej wcielając się w postać Antka - współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się sto lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka - Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznają żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia życia codziennego.

            Po warsztatach dla dzieci odbyły się warsztaty dla  nauczycieli, w trakcie których edukator Muzeum POLIN zaprezentował  i przekazał szkole zestaw materiałów edukacyjnych do gry oraz wspólnie z uczestnikami omówił możliwości wykorzystania tych materiałów  podczas lekcji i innych zajęć.

          • KONKURS PLASTYCZNY ,,MÓJ WYMARZONY ZAWÓD”

          •  5 kwietnia 2024r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III ,,Mój wymarzony zawód” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Dzieci wykonały wiele prac różną techniką. Uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią i pomysłowością. W swoich pracach przedstawili, kim w przyszłości chcieliby zostać. Pojawiły się zawody m.in. weterynarz, strażak, piłkarz, kosmetyczka, fotograf, żołnierz, fryzjer, nauczyciel, lekarz, kucharz, mechanik samochodowy itp.

            Przy ocenianiu prac brano pod uwagę przede wszystkim oryginalność, kreatywność, wkład pracy oraz ogólne wrażenie artystyczne.

            Wyróżnienia zdobyli:

            Anna Ignaciuk, Karol Piątek, Tymoteusz Pawlus, Franciszek Jagosz, Hanna Drewniak, Kacper Mitręga, Zofia Szymczyna, Nina Bartczak, Maja Dobija, Milena Zyzańska, Maria Frey, Zuzanna Hazuka

            Uczniom wręczono nagrody – pamiątkowe dyplomy i książki.

            Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

          • Zajęcia z dogoterapii w klasie Ib i IIb

          •  22 marca 2024r. w klasach Ib i IIb odbyły się zajęcia z dogoterapii, podczas których dzieciom towarzyszył pies – owczarek niemiecki o imieniu Tara.

            Uczniowie mogli dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa pies w życiu człowieka, na czym polega praca psa – specjalisty, jakie zasady obowiązują w czasie pierwszego spotkania z psem, w jaki sposób należy z nim postępować tzn. jak go należy głaskać, jak należy się nim opiekować, czego nie należy robić. Podczas zajęć wykonanych zostało wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które mogły uczniom otworzyć się na nowe doświadczenia i wyeliminować negatywne emocje.

            Zajęcia te dostarczyły wiele radości, spowodowały też pojawienie się uśmiechu na każdej buzi dziecka. Każde spotkanie z psem jest dla uczniów wielkim przeżyciem.

          • GMINNY ETAP TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

          • W dniu 25.03.2024r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Karolina, Bejcar, Wiktoria Bejcar, Wojciech Frey, Kacper Ciurla, Łukasz Jagosz, Bartłomiej Janik brałi udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

            Zaszczytne I miejsce zdobyła Wiktoria Bejcar i będzie reprezentowała naszą gminę na etapie powiatowym w Koszarawie.

            Dziękujemy Urzędowi Gminy Radziechowy Wieprz za wspaniałe nagrody, słodki poczęstunek oraz naszemu wspaniałemu kierowcy wozu strażackiego OSP Radziechowy druhowi Bartłomiejowi Goryl.

            Opiekun: Izabela Płonka

          • POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ "WIELKANOC W TRADYCJI NASZYCH PRZODKÓW"

          • W dniu 13 marca 2024r. został zorganizowany konkurs plastyczny o tematyce świątecznej w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łodygowicach, Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz Muzeum Miejskim w Żywcu. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość osób, 182 uczniów z terenu całego powiatu żywieckiego.

            Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. Na Żywiecczyźnie do dziś istnieje wiele zwyczajów i obrzędów związanych z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy, mogą to być zwyczaje ludyczne o świeckim charakterze lub też ukształtowane na podłożu kultu religijnego, np.: Popielec - sypanie popiołem, parzenie garnków, śródpoście - warzenie żuru, „stare za nowe”, topienie zimy, chodzenie z latkiem, święcenie palm i bagniątek, zawiązywanie dzwonów, mycie się w rzece, święcenie ognia i wody, malowanie pisanek, święcenie potraw, palenie Judasza, śmigus-dyngus.

             

            Celem konkursu było rozwijanie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, skłonienie uczestników do zapoznania się z tradycyjnymi zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi Żywiecczyzny, zainspirowanie uczestników do twórczych poszukiwań i swobodnej nieskrępowanej twórczości. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich powiatu żywieckiego. Uczniowie biorący udział w konkursie najpierw wysłuchali krótkiego wykładu na temat zwyczajów i obrzędów świątecznych, a następnie pod okiem instruktorów samodzielnie wykonali prace konkursowe, których temat związany był z obrzędami i tradycjami związanymi z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy. Po obejrzeniu wszystkich prac, komisja wyłoniła laureatów. Z naszej szkołynagrodę i wyróżnienie zdobyli:

            Nagroda: Mikołaj Rodak klasa VIII a

            Wyróżnienie: Wiktoria Węglewska klasa VIII a

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

             Maria Wołek

          • Szkolny konkurs plastyczny  na temat "Bezpieczeństwo Dzieci w Internecie" 

          • W dniach 26 - 29 lutego 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpieczeństwa w Internecie.

            Z tej okazji klasy 1-3 wykonały prace plastyczne na szkolny konkurs plastyczny  na temat "Bezpieczeństwo Dzieci w Internecie" 2 najlepsze prace z każdej klasy zostały nagrodzone i wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

            Dziękujemy Pani Dyrektor Bożenie Kupczak za upominki, Pani Katarzynie Copija za wydrukowanie breloczków na drukarce 3D zakupionej z programu "Laboratoria Przyszłości"

            Koordynator działań Izabela Płonka

          • Pierwszy Dzień Wiosny  w naszej szkole

          • Najpiękniejszą porę roku, czyli wiosnę, uczniowie naszej szkoły powitali na wesoło.                                Czekali na 21 marca z niecierpliwością, ponieważ wiedzą, że w tradycji naszej placówki Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej i przygotowała wiosenne stroje. Na korytarzach od rana zaroiło się od kolorów.  Ponadto  można było wykazać się kreatywnością i swoje rzeczy zapakować do walizek, transporterów dla kotów, torebek, czy nawet ogrodowego grilla, bowiem obchodziliśmy również Dzień bez Plecaka. W sali nr 14 Panie zadbały o przygotowanie pysznych gofrów z bitą śmietaną, czekoladą czy owocami.